2021. gada 26. jūl.
A- A A+
Viegli lasīt

Piektdien norisināsies diskusija par C hepatīta ārstēšanu un izplatības ierobežošanu

Piektdien, š.g. 28. jūlijā, visā pasaulē un Latvijā tiks atzīmēta Pasaules Hepatīta diena. Tās ietvaros C hepatīta pacientu apvienība sadarbībā ar Latvijas infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociāciju organizē apaļā galda diskusiju “Par dzīvi bez C hepatīta”. Tajā tiks apspriesti jaunās C hepatīta ārstēšanas metodes rezultāti un pārrunāti Pasaules Veselības organizācijas centieni izskaust hepatītu līdz 2030. gadam. Diskusijas mērķis ir arī vienoties par turpmākajiem soļiem ar Latvijas atbildīgo institūciju pārstāvjiem, lai izdotos realizēt pieņemto rīcības plānu C hepatīta izplatības ierobežošanai.

Ir pagājis pusotrs gads, kopš C hepatīta ārstēšanā Latvijā tika uzsākts pārejas process no interferona terapijas uz  mūsdienīgu un efektīvu terapiju bez interferona. Šī perioda ietvaros ir uzsākta atteikšanās no vecajām interferona terapijām, pilnveidots pacientu reģistrs un optimizēta lēmumu pieņemšanas kārtība valsts apmaksāto terapiju piešķiršanai.

C hepatīta pacientu apvienības pārstāvis Kristaps Kaugurs:
“Starp nozīmīgākajiem šī gada notikumiem varu minēt C hepatīta izplatības ierobežošanas plāna pieņemšanu nākamajiem gadiem. Tomēr pats svarīgākais notikums ir valsts izpratnes maiņa par C hepatīta infekcijas izplatības riska nozīmīgumu 2017. gadā, tam piešķirot 10,56 milj. euro no valsts budžeta, kas ir gandrīz par 2 reizēm vairāk, kā pērn. Nedrīkst aizmirst, ka puse šo līdzekļu piešķirti Eiropas Komisijas (EK) virsuzraudzībā, tādēļ mums jāspēj pārliecināt EK, ka izvēlētais ieguldījums ir atbilstošs un tiek veiksmīgi īstenots.”

Pasaules Hepatīta dienas ietvaros par tradīciju ir kļuvis rīkot diskusiju “Par dzīvi bez C hepatīta!” Šī gada diskusijas galvenā tēma un vienlaikus cēls un ambiciozs mērķis ir Pasaules Veselības Organizācijas (PVO) un starptautisko hepatīta pacientu apvienību kopīgi nospraustā apņemšanās – līdz 2030 gadam likvidēt C hepatītu kā nozīmīgu draudu mūsdienu sabiedrības veselībai. Arī Latvija ir spērusi būtiskus soļus šīs apņemšanās izpildei, tāpēc vēl jo svarīgāk ir novērtēt padarīto un plānot vēl īstenojamo.

Aicinām mediju pārstāvjus piedalīties diskusijā š.g. 28.jūlijā, laikā no plkst. 12.00 līdz 14.00 Birojnīcā, Berga Bazārā, Dzirnavu ielā 84 k-2, Rīgā. Arī ikviens interesents ir laipni aicināts! Gan pirms, gan pēc diskusijas “E.Gulbja laboratorija” ikvienu aicina veikt bezmaksas C hepatīta eksprestestu.

Diskusijā piedalīsies LR Veselības ministrijas, Nacionālā veselības dienesta, Slimību profilakses un kontroles centra un LR Saeimas pārstāvji, kā arī nozares vadošie ārsti.

Diskusijas laikā tiks aplūkotas šādas tēmas:

  • Izmaiņas pēc jaunās C hepatīta terapijas uzsākšanas 2016.gadā. Kā efektīvākas terapijas ieviešana un līdzmaksājuma atcelšana ir ietekmējusi C hepatīta pacientu situāciju Latvijā?
  • Ārstēšanas un informācijas pieejamība C hepatīta pacientiem Latvijā. Kas izdarīts līdz šim un kādi būtu veicamie soļi nākotnē?
  • Darbs pie C hepatīta pacientu reģistra izveides.
  • Preventīvi pasākumi C hepatīta izplatības ierobežošanai.
  • Kā C hepatīta diagnoze ietekmē pacientu sociālo stāvokli (attieksmi no līdzcilvēkiem, darba devēja). Veicamie soļi, lai mazināt mītus par inficēšanos ar C hepatītu.

Ik gadu 28. jūlijā tiek atzīmēta Pasaules Hepatīta diena. Tās ietvaros tiek īstenotas aktivitātes, lai pievērstu sabiedrības uzmanību C hepatīta radītajiem draudiem, kā arī profilaktiskajiem pasākumiem C hepatīta izplatības ierobežošanai. C hepatīta pacientu apvienība, kas ir viena no Pasaules Hepatīta dienas īstenotājām Latvijā, ir dibināta 2004. gadā, un jau 13 gadus tā cīnās par pacientu tiesībām un hepatīta izskaušanu.

Plašākai informācijai:
Kristaps Kaugurs
C hepatīta pacientu apvienības pārstāvis
Tālr. 28321777, E-pasts: [email protected]

KalendārsSlider