2021. gada 23. janv.
A- A A+
Viegli lasīt

Svinam un godinām Mātes dienu

Svētdien, 14. maijā, Latvijā atzīmē Mātes dienu. Tā ir diena, kad īpaši godinām mātes, vecmāmiņas, krustmātes,  augstu vērtējot nesavtīgo ieguldījumu ģimenē un bērnu ikdienas dzīvē.

Pirmo reizi Mātes diena maija otrajā svētdienā tika svinēta 1908. gadā ASV, kad svētdienas skolas skolotāja Anna Rīsa Džārvisa no Rietumvirdžīnijas, godinot savu māti, rīkoja baznīcu dievkalpojumus. Mātes dienu dažādās pasaules valstīs svin dažādos datumos, un pārsvarā tā ir svētku diena. Mātes diena Latvijā jau ir kļuvusi par ikgadēju un neatņemamu svētku dienu.

Sagaidot Mātes dienu, Labklājības ministrs Jānis Reirs no sirds sveic visas mātes, vecmāmiņas un krustmātes: “Mātes mīlestība ir gan ikdienas rūpēs, gan mazākos un lielākos brīnumos. Paldies par sirds siltumu un nesavtīgo gādību, paldies par ģimenēm, mūsu tradīcijām un vērtībām.”

Un, Mātes dienas priekšvakarā, vēl daži interesanti skaitļi un fakti:

  • 2016. gadā piedzimuši 21 763 bērni.
  • 2016. gadā visvairāk bērni piedzimuši mātēm vecumā no 25 līdz 35 gadiem.
  • Latvijā ir vairāk nekā 200 tūkstošu ģimeņu ar bērniem līdz 18 gadu vecumam, no kurām gandrīz 40 tūkstoši ir daudzbērnu ģimenes, kuras ikdienā aprūpē trīs un vairāk bērnus.
  • Latvijā ir vairāk nekā 2 tūkstoši ģimeņu, kas ikdienā aprūpē sešus un vairāk bērnus.

2017. gadā ir stājušās spēkā arī vairākas būtiskas izmaiņas normatīvajos aktos, kas skar jaunās māmiņās. Tagad vecāku pabalstu var saņemt arī tad, ja darba tiesiskās attiecības beigušās grūtniecības vai pēcdzemdību atvaļinājumā laikā. Sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju kapitālā bērna kopšanas atvaļinājumā laikā līdz bērna pusotra gada vecumam palielinātas līdz 171 eiro.

Informāciju sagatavoja:
Egils Zariņš,
Labklājības ministrijas
Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālists,
64331829,
[email protected]

 

Kalendārs

Informācija par COVID-19


Slider