2024. gada 23. apr.
A- A A+
Viegli lasīt

VUGD aicina būt uzmanīgiem, lietojot pirotehnikas izstrādājumus!

Jaunā gada sagaidīšana katru gadu ir saspringts laiks ugunsdzēsējiem glābējiem un mediķiem, jo iedzīvotāju izšautie pirotehnikas izstrādājumi izraisa ugunsgrēkus un traumas. Neilgi pēc pusnakts pilsētās dzirdamas operatīvo transportu sirēnas, jo ir aizdedzies balkons, atkritumu konteiners, ēkas jumts, cilvēki guvuši traumas. Uguņošana iedzīvotājiem saistās ar pozitīvām emocijām, prieku un svētkiem, bet svinēšanas virpulī visbiežāk tiek aizmirsts par drošību.

„Svētkus šogad svinēsim savas mājsaimniecības ietvaros, izpaliks pašvaldību organizētie svētku salūti. Tādēļ Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina ikvienu iedzīvotāju, kurš svētkos plāno izmantot pirotehniskos izstrādājumus, to darīt ļoti apdomīgi, ievērojot īpašu piesardzību, kā arī atbilstoši izstrādājumu ražotāja noteiktajām instrukcijām.  Mūsu pieredze rāda, ka nelaimes notiek, kad svētku emociju virpulī tiek pārkāpti drošas uguņošanas noteikumi. Rezultātā izceļas ugunsgrēki, jo aizdedzināts pirotehnikas līdzeklis iekrīt aizkrautos balkonos, atvērtos mājokļu logos, uz jumta, uz automašīnām un citiem degtspējīgiem priekšmetiem,” skaidro VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieris Jānis Skrastiņš.

Biežāk pieļautās kļūdas

Iedzīvotāju biežāk pieļautās kļūdas, kuru rezultātā izceļas ugunsgrēki un cilvēki gūst traumas, ir:

  • pirotehnikas izstrādājumi tiek pirkti neoficiālās vietās vai „no rokas”, kā rezultātā tiek iegādāti nekvalitatīvi izstrādājumi, kas nenostrādā vai nostrādā ar traucējumiem;
  • pirms lietošanas netiek izlasīta lietošanas instrukcija, kā rezultātā pirotehnikas izstrādājums tiek lietots nepareizi;
  • neatbilstoša vietas izvēle – pārāk tuvu ēkām, cilvēkiem un degtspējīgiem priekšmetiem. Katru gadu uz kāda no daudzdzīvokļu ēkas balkoniem aizdegas sadzīves mantas, jo tajās iekrīt pirotehnikas izstrādājums;
  • salūta veidotājs tiek izvēlēts nejauši no svinētāju vidus. Nereti viņš ir alkohola reibumā;
  • viens no populārākajiem pirotehnikas izstrādājumiem ir „Salūta baterija”. Visbiežāk traumas cilvēki gūst, jo izvēlēta nepiemērota vieta, kā rezultātā kaste apgāžas, bet skatītāji neievēro drošu attālumu. Slīpi izšauti lādiņi var iekrist balkonos, ēkās, uz mašīnām u.c. degtspējīgos priekšmetos un izraisīt ugunsgrēku;
  • „Raķete ar koka kātu” jāievieto speciāli izgatavotā caurulē, kas jāierok zemē un jānostiprina. Raķete jāievieto caurulē tā, lai tās kāta 2/3 atrastos caurulē un kāts brīvi var kustēties un atrastos vertikāli. Traumas izraisa tas, ka raķete tiek aizdedzināta, turot kātu rokās, iespraužot zemē vai arī to palaižot no balkoniem vai pie atvērta mājokļa loga;
  • „Romiešu svece” jāierok zemē (2/3 no izstrādājuma) vai jāpiesien pie zemē iedzīta stieņa. Traumas tiek gūtas, ja izstrādājums tiek aizdedzināts un lietots, turot to rokās.

 

Ar pirotehnikas lietošanu saistīti izsaukumi iepriekšējos gados

  • gada 1.janvārī visā Latvijā VUGD saņēma 8 izsaukumus uz maznozīmīgiem ugunsgrēkiem, kas bija saistīti ar pirotehnikas izstrādājumu lietošanu. Izlietotas pirotehnikas kastes bija izraisījušas atkritumu konteineru aizdegšanos Rīgā, degoša brīnumsvecīte izraisīja atkritumu degšanu konteinerā Ventspilī, bet Valmierā degošs pirotehnikas iepakojums radīja sadūmojumu kāpņu telpā. Jelgavā un Jūrmalā blakus atkritumu konteineriem dega pirotehnikas iepakojumu kastes. 2019.gada pirmajās minūtēs Rīgā un Iecavā dega pirotehnikas kastes ārpus un arī ievietotas atkritumu konteineros. 2018.gada 1.janvārī Limbažos dega izlietota pirotehnikas kaste.
  • gada Jaungada naktī Rīgā deviņstāvu dzīvojamās mājas piektajā stāvā dega balkons. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka balkonā bija dedzināti pirotehniskie izstrādājumi, kā rezultātā notika degšana 4m2 platībā. Ugunsgrēkā cieta viens cilvēks, kurš tika nodots NMPD mediķiem. Īsi pēc pusnakts ugunsdzēsēji glābēji devās dzēst ugunsgrēku Līvzemes ielā Salaspilī, kur uz no divstāvu sabiedriskas ēkas jumta tika šauti pirotehniskie izstrādājumi, kā rezultātā aizdegās to kaste 1m2 platībā, Rostokas ielu Rīgā, kur deviņstāvu dzīvojamās mājas trešajā stāvā balkonā bija ielidojis pirotehnisks izstrādājums, kā rezultātā aizdegās balkonā esošās sadzīves mantas 0,1m2 platībā un Augusta ielu Daugavpilī, kur piecstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā ielidoja pirotehnisks izstrādājums, kā rezultātā dega balkons 10m2 platībā.

 

Drošības padomi

Ja svētkos vēlies iepriecināt savu ģimeni, sarīkojot salūtu, izpildi visus drošības nosacījumus, lai pasargātu sevi un apkārtējos no traumām un īpašumu no ugunsnelaimes:

  • Noskaidro, vai un kādi ierobežojumi pirotehnikas izstrādājumu lietošanā pastāv pašvaldībā, kurā plāno rīkot salūtu.
  • Pirotehnikas izstrādājumus iegādājies tikai licencētās tirdzniecības vietās.
  • Salūta laidējs ir jāizvēlas savlaicīgi. Vēl pirms svētku sākuma viņam ir rūpīgi jāizlasa lietošanas instrukcija un jāizvēlas salūta palaišanas vieta. Populārākajiem salūta veidiem internetā iespējams noskatīties video pamācību.
  • Salūta palaišanas vietai ir jābūt sausai, līdzenai un cietai. Pirotehniskā izstrādājuma uzstādīšanas vietā vismaz 35 m rādiusā nedrīkst atrasties cilvēki, dzīvnieki, ēkas, koki, elektropārvades līnijas, automašīnas un citi objekti.
  • Tuvumā esošie ēku balkoni un pagalmi jāattīra no viegli degošām lietām, jo pašu vai kaimiņu šautā raķete vai nevērīgi izmestais izsmēķis var nokrist uz balkona vai pagalmā un izraisīt ugunsgrēku.
  • Pirotehniskos izstrādājumus lieto tikai ārpus telpām.
  • Nerīko salūtu, ja vēja ātrums pārsniedz 5 m/sek.
  • Nekādā gadījumā nedrīkst ļaut bērniem tuvoties pirotehnikas izstrādājumiem vai tos iededzināt.
  • Pirotehniskos izstrādājumus lieto saskaņā ar lietošanas instrukcijas norādījumiem.
  • Pirotehnisko izstrādājumu nostiprina tā, lai tas nevar apgāzties un sasvērties, aizdedzini ar izstieptu roku. Uzmani, lai neviena tava ķermeņa daļa neatrastos virs pirotehniskā izstrādājuma. Pēc aizdedzināšanas nekavējoties attālinies vismaz 35 m attālumā un netuvojies tam vismaz 30 min.
  • Ja pirotehniskais izstrādājums nenostrādā vai nostrādā daļēji, netuvoties tam vismaz 40 min.
  • Nelieto pirotehniskos izstrādājumus, ja esi alkohola reibumā.

 

Atcerieties – drošs un skaists salūts prasa rūpīgu gatavošanos!

 

Plašākai informācijai:

Sandra Vējiņa

VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore